reklama

Vytesňovanie Kotlebu posilňuje

Slovenské elity žijúce v bratislavskej kryštálovej guli dnes sediac v kaviarni diskutujú o výsledkoch volieb a robia fatálnu chybu, keď sa za každú cenu snažia vytesniť Mariána Kotlebu zo slovenskej politiky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Neuvedomujú si, že polarizujú spoločnosť a tým mu zvyšujú popularitu a percentá v nasledujúcich pravdepodobne predčasných voľbách. Keď sa pozrieme na volebné výsledky a na štruktúru voliča Mariána Kotlebu je potrebné pomenovať dve príčiny, ktoré mu pomohli k vstupu do národného parlamentu.


Príčiny alebo dôsledky?
Prvú príčinu vidím v radikálne zväčšujúcich sa regionálnych rozdieloch medzi trojuholníkom Bratislava-Trnava-Nitra a zvyškom Slovenska predovšetkým regiónov Gemer, Spiš, Šariš, Kysuce, Orava atď. Rozdiely sú tak alarmujúce, že už aj správa Európskej komisie poukázala na rozdiel medzi Prešovským a Bratislavským krajom. Rozdiely sú také vysoké, že to môže mať nebezpečné dôsledky. Ľudia žijúci v týchto regiónoch a ich životná úroveň nedosahuje ani polovicu životnej úrovne ľudí žijúcich v Bratislave a okolí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Žiaľ to vychádza zo základného trendu, ktorým sa riadia slovenské elity (politici, novinári, politológovia, majitelia médií, najväčší zamestnávatelia atď.) žijúce v bratislavskej kryštálovej guli a výrazne to ovplyvňuje život na Slovensku. Zásadne tu neriešime príčiny vzniknutých úkazov v spoločnosti, ale len dôsledky.

Z Bratislavy sa stalo hlavné mesto elity, ktorá nerieši príčiny problémov našej krajiny. Dôkazom zahľadenosti elít do seba je, že doteraz im Kotleba nevadil. Pýtam sa slovenskej elity, aký je rozdiel medzi Mariánom Kotlebom keď zvíťazil v župných voľbách v Banskobystrickom kraji na jeseň 2013 a Mariánom Kotlebom dnes, keď sa stal poslancom NR SR? No predsa žiaden.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A aká je realita? Keď Kotleba sa stal županom nikto z bratislavskej elity žijúcej v kryštálovej guli nepodal na Generálnu prokuratúru návrh na vymazanie jeho strany. Pár ľudí niečo napísalo. Pár vrcholových politikov sa k tomu vyjadrilo a vzniknutý problém bol akože vyriešený. Ale čo je horšie. Keďže sa to odohralo 200 kilometrov od Bratislavy, tak elity to nepovažovali za podstatné. Veď zaznievali z bratislavských kaviarní poznámky: „Keď si ho Banskobystričania zvolili, nech si to aj vyžerú!!!“

Dnes, keď Kotleba búcha na bratislavskú kryštálovú guľu, tak sme svedkami ako sa elita začína predbiehať v aktivite, kto prvý zaprotestuje prípadne, kto prvý pošle návrh na Generálnu prokuratúru. Je namieste pre Slovensko smutné konštatovanie. Bratislavská elita začne konať až keď sa jej to bytostne dotýka. A koná presne opačne, ako by mala!!!

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Už dlhé roky pravidelne týždeň čo týždeň cestujem medzi Východom a Západom Slovenska a stretávam sa s ľuďmi v rôznych regiónoch. Na základe nespočetných rozhovorov som pred župnými voľbami mnohokrát upozorňoval na to, že Kotleba sa stane županom. Poukazoval som na príčiny, ktoré ho vynesú do úradu. V kryštálovej guli plnej elít o tom nechceli ani počuť.


Volili ho aj vzdelaní mladí ľudia
Sme všetci zdesení, že medzi Kotlebovými voličmi sú aj vzdelaní mladí ľudia a prvovoliči.

Sú to ľudia, ktorí sa vzdelávajú a majú záujem niečo v živote dosiahnuť. Uvedomujú si, že v zaostávajúcich regiónoch majú obrovský problém nájsť si akékoľvek zamestnanie, v ktorom by mali potenciál svoju predstavu zrealizovať. Zároveň vidia vedľa seba ľudí, ktorí nerobia nič, poberajú sociálne dávky a darí sa im ako tak prežiť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Informácia pre bratislavskú elitu. Nie je problém v týchto regiónoch nájsť právnikov, ktorí zarábajú 500 eur, ale aj ľudí, ktorí celý život nič nerobia a dostávajú na sociálnych dávkach 360 eur. Skúste hádať, aký postoj k životu a k našej spoločnosti budú mať títo právnici?

V zaostávajúcich regiónoch títo mladí ľudia nemajú žiadnu perspektívu. Jedinou perspektívou je odchod za prácou do Bratislavy, kde posilnia elitárstvo v kryštálovej guli, alebo pôjdu pracovať do zahraničia.

A to je druhá príčina vzostupu podpory Kotlebovej strany.


Zmena myslenia
Táto realita nie je nemenná. Elity sa musia začať zaujímať o problémy v regiónoch a riešiť ich. Opakujem. Nie len zaujímať ale ich aj riešiť. Jedine tak im dajú perspektívu. Nestačí, keď vláda vycestuje do regiónov a nesystémovo rozdá státisíce eur častokrát na nezmyselné projekty. Bratislavské elity musia zmeniť svoj pohľad na riešenie problémov regiónov. Prioritne sa musia zamerať na udržanie miestnych elít, ľudí vzdelaných, ktorí budú mať perspektívu v zaostávajúcich regiónoch.

S podstatnou časťou Kotlebových voličov sa dá pracovať. Nehádžme všetkých do jedného vreca. Nie všetci sú extrémisti. Veľká väčšina jeho voličov sú frustrovaní ľudia, ktorí celé roky nevidia, aby sa rozvíjal ich región a nevidia v ňom svoju budúcnosť. Nečudujme sa im, že hľadajú skratku ako dosiahnuť zmenu.

Tu vidím nenahraditeľnú úlohu prezidenta Slovenskej republiky. Očakával som od prezidenta Andreja Kisku, človeka vzdelaného a skúseného, že bude otvárať témy, organizovať okrúhle stoly, kde by sa hľadali príčiny a riešenia ako meniť spoločnosť a regióny. Aj prezident si vybral tú ľahšiu cestu. Odmietol prijať Kotlebu a podporil polarizáciu spoločnosti. Vybral si totiž svoju skratku. A namiesto prezidenta všetkých občanov sa stal prezidentom všetkých, čo sú proti Kotlebovi a riešia dôsledky.

Ondrej Matej

Ondrej Matej

Bloger 
  • Počet článkov:  32
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Predseda politickej strany Hlas pravice Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu