reklama

Euroval sa nerovná pôžičke Grécku

Trochu ma mrzí, že pri tak závažnej téme akou Euroval nepochybne je sa zahmlieva jeden dôležitý fakt, že prijatie dodatku k Eurovalu I a prijatie Eurovalu II. neznamená automaticky finančná pomoc pre Grécko. Pokúsim sa jasne vysvetliť, aký je rozdiel medzi pomocou pre Grécko a dodatkom k Eurovalom I.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

1. Pred rokom sme vo volebnej kampani odmietli poskytnutie pomoci pre Grécko. Odmietli sme vyhodiť peniaze slovenských daňových poplatníkov len tak na spotrebu bez záruk a nádeje na vrátenie. Po voľbách sme tento sľub aj splnili. Bolo to správne rozhodnutie.

2. Keď sa začali objavovať informácie o tom, že do problémov sa dostávajú aj ďalšie členské štáty EÚ a eurozóny zároveň, sme schválili v parlamente účasť Slovenska na garančnom mechanizme eurozóny, čo nie je bilaterálny úver ako v prípade Grécka. Tento tzv. dočasný Euroval I. má už svoje pravidlá na poskytnutie finančnej pomoci. Eurovalu I. bol 11. augusta 2010 v parlamente shválený 140 hlasmi. Momentálne z tohto mechanizmu čerpá pomoc Írsko a Portugalsko. V prípade, že by z tohto Eurovalu I požiadalo o peniaze Grécko, povieme znova nie a bude to znova správne rozhodnutie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

3. Nasledujúci vývoj a vznik dlhovej krízy v eurozóne priniesol potrebu navýšiť Euroval I a upraviť jeho flexibilitu formou dodatku o ktorom bude Slovenský parlament rozhodovať v najbližších dňoch.

4. Z iniciatívy Nemecka a Francúzka vznikol tzv. trvalý Euroval II. A o tomto má rozhodnúť slovenský parlament do konca roka 2012. Čiže je úplne zrejmé, že to nemá nič spoločné s pôžičkou pre Grécko. Viem, že je to podstatne zložitejšie ako populistické výkriky o odmietnutí Eurovalu a je veľká škoda, že sa ako politici nevenujeme objasňovaniu pojmov.

Chýba nám pokora a solidarita

Nikto nemôže garantovať, že slovenská ekonomika sa nedostane do vážnych problémov. Ani nikto nemôže zaručiť, že Slovensko nikdy nebude nútené požiadať o finančnú pomoc z Eurovalu I alebo Eurovalu II.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Íri boli na čele krajín, ktoré špekulovali okolo schválenia Lisabonskej zmluvy. Boli hrdými a sebavedomými členmi EÚ až do času, keď sa prejavili vážne ekonomické problémy v krajine a Írsko bolo nútené s pokorou požiadať krajiny eurozóny o pomoc. Nedostali sa do tejto situácie aj preto, že zablokovali ratifikáciu Lisabonskej zmluvy a celý proces sa musel v EÚ opakovať?

Sme na jednej lodi s ostatnými krajinami eurozóny. Všetko, čo sa udeje v tomto priestore bude sa bytostne dotýkať aj našej krajiny. Problém schválenia dodatku ku Eurovalu I je dnes v politickej rovine. Hrá sa tu aj o to, či Slovensko ostane pri tak vážnej téme akou je riešenie dlhovej krízy v Európe dôveryhodným a spoľahlivým partnerom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Táto zápletka mi pripomína bežnú situáciu. Majitelia bytov v paneláku sa rozhodnú pre zateplenie bytového domu. Iba jedna rodina sa postaví na odpor a zablokuje schválenie investície. Pýtam sa, majú ostatní bývajúci v paneláku trpieť pre odpor jedného? Ďalej sa pýtam, koľko tá rodina ušetrí, keď odmietne spoločnú investíciu za účelom zateplenia? A bude im teplejšie?

Krajiny eurozóny potrebujú zmeniť svoje rozpočtové politiky a zaviesť vážne reformy. Euroval nie je spásonosné riešenie, ale nie je ani riešenie nekonať a prizerať sa. Eurozóna potrebuje vyslať signál o mechanizme stability pre svetových hráčov a pre trhy. Pre Slovensko by bola chyba ostať mimo diania a rozhodovania. To by sme nemali dopustiť.

Ondrej Matej

Ondrej Matej

Bloger 
  • Počet článkov:  32
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Predseda politickej strany Hlas pravice Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu